- Cyfrowy Robot IPOsystem. Autonomiczny system decyzyjny.
ALGORYTMY CZASU RZECZYWISTEGO | BEZ HARMONOGRAMOWANIA
Każde zdarzenie w obszarze produkcji i obszarze około produkcyjnym (np. wydanie pracy, raport cząstkowy z wykonywanej pracy, zakończenie pracy, zmiana dostępności materiału w magazynie, zmiana terminu realizacji zlecenia, zmiana priorytetu zlecenia, nowe zlecenie, wstrzymanie zlecenia, informacja o stanie maszyny, zmiana dostępności pracownika itp) niezależnie od źródła jego pochodzenia (terminal prac, komputer, tablet, telefon komórkowy, sterownik maszyny lub robota) automatycznie, w czasie rzeczywistym wywołuje w IPOsystem przeliczenia wykorzystywane w algorytmach decyzyjnych działających w momentach konieczności podjęcia decyzji o wykonaniu kolejnej pracy zasobu na hali produkcyjnej. To dlatego w IPOsystem nie jest potrzebne harmonogramowanie stosowane w tradycyjnych systemach APS (systemy planistyczne).
Sterowanie zasobami wymaga precyzyjnej informacji o każdej kolejnej pracy wykonywanej zasoby - nr zlecenia, ilość szt., materiał wraz ze stanowiskiem pobierczym i odkładczym, pracownik, stanowisko pracy, dodatkowe informacje technologiczne itp. Harmonogramowanie z tak dużą dokładnością zawsze wymaga czasu, dlatego niemożliwe jest wykorzystanie systemów APS do optymalizacji i bezpośredniego sterowania zasobami w w obszarach produkcyjnych, gdzie występuje zmienność parametrów planistycznych. Każdy system APS w takim środowisku będzie powodował przestoje i mikro przestoje pracowników, co skutkuje znacznie niższą produktywnością zasobów w stosunku do sterowania w oparciu o algorytmy decyzyjne czasu rzeczywistego zaimplementowane w IPOsystem.
Rozwiązaniem tego problemu jest wdrożenie cyfrowego robota – inteligentnego, opartego na wąskiej sztucznej inteligencji, autonomicznego systemu decyzyjnego, który samodzielnie, bez udziału planistów tworzących harmonogramy produkcji oraz osób dozoru bezpośredniego zarządza pracą pracowników i maszyn na halach produkcyjnych. IPOsystem w czasie rzeczywistym podejmuje optymalne decyzje dotyczące kolejności realizacji i doboru zasobów dla poszczególnych czynności technologicznych. Każdy pracownik, po zgłoszeniu się do systemu, otrzymuje natychmiast polecenie realizacji optymalnej na dany moment operacji technologicznej.
Do interakcji pracownika z systemem wykorzystywane są różne technologie: terminale, tablety, smartfony, wyświetlacze sterowników maszyn, komputery osobiste a w najbliższej przyszłości rozszerzona rzeczywistość i polecenia głosowe. Za ich pośrednictwem IPOsystem przekazuje autonomicznie podjęte decyzje oraz umożliwia wprowadzenie dodatkowych raportów i informacji. System umożliwia również zbieranie i wykorzystywanie danych bezpośrednio z maszyn oraz samodzielne sterowanie maszynami i robotami w procesach realizowanych bez udziału człowieka.
Takie działanie systemu jest możliwe tylko dlatego, że obliczenia wydania kolejnych prac są optymalizowane i realizowane w czasie rzeczywistym, bez procesu harmonogramowania!
IPOsystem nie zastępuje systemów klasy ERP (MRP), lecz integruje się i funkcjonuje wraz z nimi. IPOsystem stanowi uzupełnienie systemów klasy ERP w zakresie aktywnego planowania zasobów i sterowania procesami produkcyjnymi. Dostarcza menedżerom wiarygodne i aktualne (w trybie online) informacje o zasobach, zleceniach produkcyjnych, terminach realizacji zleceń, rzeczywistym czasie pracy, kosztach, wynikach kontroli jakości, brakach produkcyjnych, awariach itp. Dane generowane przez IPOsystem stanowią kompletną informację o procesach produkcyjnych w firmie, która go wdrożyła.
IPOsystem to kluczowe narzędzie cyfryzacji obszarów produkcyjnych. Zastosowane w IPOsystem inteligentne algorytmy decyzyjne oraz innowacyjne narzędzia śledzenia aktualnego stanu zasobów na halach produkcyjnych powodują, że idea autonomicznych, zdalnie zarządzanych fabryk staje się rzeczywistością.
IPOsystem: